Vain puolet nuorista viihtyy koulussa (Kouluterveyskysely) ja 80% kokee, ettei voi vaikuttaa positiivisesti maailmaan, vaikka haluaisi. Sitra näkee yksilökeskeisyyden ja eriarvoistumisen uhkina, joihin on tartuttava jo peruskoulussa. Tavoitteena on lisätä empatiaa ja tulevaisuustaitoja kouluttamalla kaikki Suomen nuoret tekemään yhteistä hyvää osana koulutyötä.
Nuoret ratkovat yhteisönsä haasteita
Sitra ja Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö Itla valitsivat Gutsy Go:n yhdeksi rahoitettavaksi ratkaisuksi nuorten hyvinvoinnin ja toimijuuden vahvistamiseksi. Gutsy Go tarjoaa menetelmän, jossa nuoret suunnittelevat ja toteuttavat tiimeissä konkreettisia tekoja oman yhteisönsä hyväksi. Projekteista syntyvät videotarinat ovat jo tavoittaneet ensi-illoissa, oppitunneilla ja mediassa yli 1,5 miljoonaa suomalaista.
Pilotoinnissa mukana satoja nuoria kymmenestä koulusta
Kokeilut käynnistyvät Espoossa ja Porvoossa 5. ja 7.-8. luokkalaisten kanssa. Sitran, Itlan ja Lääkäriseura Duodecimin kanssa mitataan, kuinka hyvän tekeminen vahvistaa oppilaiden empatiaa, ryhmätyötaitoja ja hyvinvointia. Tavoitteena on myös vahvistaa opettajien valmiuksia kohdata nuoria.
Tutkimusperustainen ja skaalattava menetelmä
Opetusalan ammattilaisten kehittämä Gutsy-menetelmä on testattu jo yli 6000 nuoren kanssa. Se on palkittu EU Best Practise -statuksella sekä Tiedonjulkistamisen valtiopalkinnolla. Malli tukee perusopetussuunnitelman tavoitteita kehittää nuorten eettistä vastuuta, ongelmanratkaisua ja tiimitaitoja. Opettajakoulutuksen kautta tavoitteena on pysyvä muutos koulun toimintakulttuurissa.
“Kriisien purkamisen sijaan, peruskoulu voi ennaltaehkäisevästi tarjota väylän oppia kriittisiä taitoja, kuten ongelmanratkaisua, resilienssiä ja empatiaa, jolloin yhdessä hyvän tekeminen tukee nuoren hyvinvointia.” — Aram Aflatuni, toiminnanjohtaja, Gutsy Go ry
“Nuorten osallistuminen ja arjen toimijuuden tukeminen ovat meille avainarvoja, joita haluamme tällä toiminnalla vahvistaa.” – Merja Narvo-Akkola, kasvun ja oppimisen toimialajohtaja, Espoon kaupunki
“Olemme iloisia, että porvoolaiset nuoret pääsevät nyt tiimityönä toteuttamaan merkityksellisiä projekteja kotikaupungissaan.” – Rikard Lindström, perusopetus- ja lukiokoulutusjohtaja, Porvoon kaupunki.
“Gutsy Go- hanke vastaa erinomaisesti moniin hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen keskeisiin kysymyksiin” – Petra Bärlund-Hämäläinen, hyvinvointikoordinaattori, Porvoon kaupunki.


